Магазини перепишуть цінники, не чекаючи старту монетної реформи

27 марта 2018
Магазини перепишуть цінники, не чекаючи старту монетної реформи

"Визит-Венал". Виктор Павлов.

Уже 27 квітня 2018 року Нацбанк почне процес виведення монет номіналів 1, 2, 5 і 25 копійок з обігу. Зробити це обіцяють без поспіху і шоків. І навіть не встановлюють жодних термінів завершення процедури - монетами можна буде розрахуватися доти, доки хоча б одна монета буде залишатися на руках у людей.


Втім, вже зараз НБУ презентував правила, за якими бізнес повинен буде округляти ціни, щоб споживач міг розрахуватися без дрібних монет.

Проект постанови, яка має набрати чинності в кінці квітня, не зобов’язує роздрібних продавців переписувати цінники. А округляти потрібно не вартість кожного товару, а загальний чеку момент розрахунку на касі. Причому суми, що закінчуються на 1-4 копійки треба буде округляти до меншої суми, а на 5-9 копійок - до більшої. Тобто приблизно так само, як це роблять у магазинах зараз.

ЧЕКАТИ НЕ БУДУТЬ

Втім, експерти запевняють, що чекати введення офіційних правил округлення супермаркети не стануть. Більше того, швидше за все вони будуть округляти кожен цінник, а не перераховувати суму по чеку. Всупереч запевненням Нацбанку, операціями вирахування роздрібні мережі покупців не порадують і округляти будуть виключно в більшу сторону.

Основний мотив ритейлерів приступити до округлення вже зараз - суто економічний. Магазинам не вигідний оборот дрібниці. Послуга їх інкасації дуже дорога, та й підрахунок їх на касі збільшує час обслуговування клієнта. Крім того, процес переписування всіх цінників займе чимало часу, тож тягнути з його запуском навряд чи будуть.

«Невеликому мінімаркету знадобиться до двох тижнів, щоб округлити всі ціни. А ось гіпермаркет з асортиментом в 40-50 тис. товарів витратить на це не менше 2 місяців. До того ж, доведеться залучити армію співробітників», - розповів директор української Асоціації постачальників торговельних мереж Олексій Дорошенко.

При цьому, за його словами, зменшувати ціни ніхто не буде, і навіть 13 копійок округлять до 20. Питання не тільки в спробі заробити, кажуть експерти, а в тому, що так можна мінімізувати витрати на дорогий процес заміни цінників. Простіше кажучи, за відмову від дрібниці в кінцевому підсумку все одно заплатить споживач. Радує одне - ціна реформи виявиться не такою високою.

«У нас і без того постійно ростуть ціни, а магазини щоразу проводять переоцінку. Крім того, в більшості регіонів країни дрібні монети і так давно вже не в ходу. А на ринках, наприклад, Києва, взагалі вже не зустріти цінників, що закінчуються навіть на 50 копійок. Мінімальний крок ціни - 1 гривня», - заспокоює Дорошенко.

«БОЖЕВІЛЬНА» ІНФЛЯЦІЯ

Не бачать проблем експерти і в частині впливу нацбанківського ноу-хау на інфляцію. Оскільки подорожчання товару навіть на 10 копійок при ціні в 10 грн. це всього лише надбавка в 1%. А при сумі покупки в 500 грн. говорити про зростання цін взагалі смішно. Навіть в масштабах країни.

«Ясна річ, якийсь вплив на інфляцію відмова від дрібниці надасть. Але обчислюватися він буде десятими і навіть сотими частками відсотка. Це мізерно мало, в порівнянні з іншими факторами, що розганяють ціни на продукти і товари в Україні», - пояснює економіст Олександр Охріменко.

І додає, що піти на цей крок НБУ треба було вже давно. Адже затягування призвело лише до додаткових

витрат на карбування дрібних монет, собівартість яких значно перевершує їх номінальну ціну, а також інкасацію. У той час як бізнес вже давно придумав способи обходитися без дрібниці.

У цьому контексті виглядає цілком розумною і заміна в обігу дрібних купюр, особливо номіналів 1 і 2 грн., на монети. Адже такі паперові гроші живуть зовсім недовго, на відміну від монет, термін служби яких, • за запевненнями НБУ, ніяк не менше 20 років.

БЕЗ КОНТРОЛЮ

Варто зазначити, що українці здебільшого гаряче підтримують реформу. Навіть не вдаючись в заспокійливі промови чиновників. Питання подорожчання товарів на 1-5 копійок їх майже не турбує. А ось можливість позбутися від дзвону у кишенях нічого не вартих мідяків, навпаки, радує.

Правда, не виключено, що після впровадження правил округлення сум настрої їхні зміняться. А для деяких дотримання магазинами нацбанківських норм і зовсім стане питанням принципу. Ось тільки поки неясно, який з держорганів стане захищати інтереси покупців у спірних ситуаціях.

Нацбанк ніяких заяв з цього приводу не робив. Чи то вважаючи, що це питання не варте уваги регулятора, чи то через те, що правила почнуть діяти тільки в кінці квітня. А в прес-офісі Держпродспоживслужби UBR.ua відповіли, що контроль дотримання правил округлення не входить до їхньої компетенції.

Знизують плечима і податківці. Прес-служба Державної фіскальної служби повідомила, що ніяких роз’яснень від Нацбанку або Мінекономрозвитку щодо цього відомство не отримувало. Але якщо такі надійдуть, контролем ретельності дотримання правил округлення цін можуть зайнятися і податківці.