Будьте обережні – газові балончики!

28 мая 2018
 Будьте обережні – газові балончики!

Газові балончики – достатньо ефективний засіб самозахисту, який дозволяє при належному його використанні спричинити масу неприємностей потенційному кривднику.


Конструктивно він складається із ємкості з іррітантом (подразнюючою речовиною) під тиском та клапану. Нажаль правопорушення по використанню газових балончиків все частіше зустрічається в нашому житті, на жаль не обійшла ця проблема і школи. Пустощі учнів, хуліганські дії, провокації вже не є для нас дивом.

Спочатку розберемося в класифікації газових балончиків, які на даний час використовуються в правоохоронних органах та є в продажу для самозахисту.

1.Балончик «Терен 4М» - це балони аерозольного типу, заповнені препаратом, що містять речовини сльозогінної та подразнюючої дії (іррітанти).

2.Газовий балончик «Кобра – 1» - балон аерозольного типу, має найвищу ефективність, викликає блефароспазм (спазм осевих м`язів), тимчасове погіршення зору, тяжку задишку та дуже сильне подразнення слизових та шкіри.

В продажу є і інші типи газових балончиків, але всі вони небезпечні при їх застосуванні.

Газові балончики містять речовини, які в малих дозах викликають подразнення слизових оболонок очей, верхніх дихальних шляхів, іноді шкірних покровів.

Людина, проти якої застосували балончик, на 10-15 хвилин виходить із строю. Розпилювання аерозолю в обличчя небезпечно сильним хімічним опіком носової порожнини і очей. Газ може спровокувати нападу дітей, які страждають на алергію або астму.

Пустощі школярів без наслідків не залишаться. Батьки дітей, які спричинили такі вчинки, як правило, притягуються до адміністративної відповідальності за неналежне виконання батьківських обов’язків.

Як діяти, якщо ви потрапили під «газову атаку»?

1.Якщо ви опинилися в приміщенні, де розпилили газ з балончика, відкрийте вікна, залиште його на провітрювання і негайно залиште це приміщення,.

2.Ваші дії при попаданні газу в обличчя та очі:

- прийміть стійке положення в просторі (притуліться до стіни, сядьте на стілець) для того щоб не впасти і не травмуватися;

- необхідно видалити решти речовини з обличчя сухою ганчіркою або серветкою

(не потрібно сильно терти);

- спробуйте полегшити больові симптоми за допомогою доступних засобів:

- промити частини тіла водою, краще теплою;

- якщо використано перцевий балончик – можливо промивати обличчя молоком.

Перша допомога при дії  газу з балончику:

не треба терти руками обличчя і очі. Так ви розітрете уражуючи речовину по шкірі і очам, збільшуючи площу ураження;
треба сухою серветкою, ганчіркою промокнути подразнюючу речовину;
не намагайтесь через силу відкрити очі – блефароспазм не дозволить вам це зробити. При можливості почніть моргати (для утворення сльозової речовини);
при наявності можливо промивати очі і шкіру 2% розчин бікарбонату натрію  (харчова сода);
для допомоги очам можливо використовувати краплі для очей (альбуцид, диклофенак, краплі з лідокаїном).
Треба пам’ятати, що всі ці заходи дають тільки полегшення, а не знімають симптоми. При погіршені стану необхідно звернутися до спеціалістів за кваліфікованою медичною допомогою.

Старший майстер виробничого навчання Нікопольських курсів 3 категорії  Навчально-методичного центру цивільного захисту та безпеки життєдіяльності Дніпропетровської області Колбасова І.П.