Нікополь продовжує співпрацю з Канадою

5 сентября 2018
Нікополь продовжує співпрацю з Канадою

На пленарному засіданні 39-ої сесії Нікопольської міської ради погоджено та прийнято рішення щодо надання згоди на встановлення побратимських відносин з містом Ллойдмінстер, Канада (провінція Альберта / провінція Саскачеван) та уповноваження міського голови Фісака Андрія Петровича підписати угоду про побратимство між містами Нікополем та Ллойдмінстером.


Нікопольський міський голова Андрій Фісак отримав запрошення від громадської організації «Конґрес Українців Канади – Провінційна Рада Альберти» здійснити візит до Канади з метою підписання угоди про побратимство з містом Ллойдмінстер та прийняти участь у відкритті генерального консульства України в столиці канадської провінції Альберта – місті Едмонтон 7 вересня 2018 року (Лист-запрошення англ) (Лист-запрошення укр).

Канада та Україна мають тісні двосторонні стосунки. Історичні взаємини дружби між нашими двома країнами склалися завдяки поколінням українських іммігрантів до Канади. Сьогодні ці історичні узи дружби підсилюються спільними цінностями та зацікавленістю створити високоякісне, збалансоване та взаємовигідне партнерство 21-го століття.

14 березня 2017 року між Україною та Канадою ратифіковано Угоду про зону вільної торгівлі. До речі, першою інвестицією з боку канадців, що була зроблена в рамках Угоди про зону вільної торгівлі між Україною та Канадою, стало будівництво Нікопольської сонячної електростанції потужністю 10,5 мегават.

Нікопольську сонячну електростанцію збудовано в рамках інвестиційного проекту канадської енергетичної компанії TIU Canada Ltd (місто Калгарі, провінція Альберта) на земельній ділянці комунальної власності площею 15 гектарів.

Загальний обсяг інвестицій склав 10,5 мільйонів євро. Будівництво сонячної електростанції у місті завдяки канадським інвестиціям – це великий крок вперед у визнанні інвестиційної привабливості Нікополя та розбудові міжнародного співробітництва, яке вже принесло результати місцевій громаді у вигляді створення 25 нових робочих місць та надходження у 2017 році до місцевого бюджету понад 2 млн. грн. за оренду земельної ділянки, на якій побудовано станцію. 

Обсяг надходжень до місцевого бюджету за 6 місяців 2018 року (орендна плата за використання земельної ділянки комунальної власності площею 15га) складає 480 672 грн. Кількість викидів вуглекислого газу, у порівнянні з вугільними електростанціями, зменшено на 12738 тон/рік. Таким чином, Нікопольська сонячна електростанція допомагає підвищенню ефективності та екологічності нашої енергосистеми.

Під час офіційного відкриття, що відбувалося 26 січня 2018 року на території електростанції, Надзвичайний та Повноважний посол Канади в Україні Роман Ващук сказав: “Це важливий приклад того, як Угода про зону вільної торгівлі між Україною та Канадою поглиблює комерційні та інвестиційні взаємостосунки. Посольство Канади з радістю підтримує важливу роботу TIU Канада в Україні, та буде надавати подальше сприяння щодо інвестицій з боку TIU Канада та інших інвесторів у 2018 році.”

Майкл Юркович, президент інвестиційної компанії Refraction Asset Management (RAM), материнської компанії «TIU Канада», зазначив: “Ми зацікавлені інвестиційними можливостями України і пишаємося тим, що TIU Канада стала піонером на ринку відновлювальної енергетики в Україні.”

Нікопольська територіальна громада сподівається, що це тільки початок плідної співпраці з канадським інвестором, яка продовжиться не тільки в енергетичній сфері. Адже до початку будівництва сонячної електростанції, під час ділових зустрічей у Нікополі 9 червня 2017 року та 10 серпня 2017 року, між міським головою Андрієм Фісаком та президентом компанії «TIU Канада» Майклом Юрковичем була досягнута домовленість щодо сприяння канадських інвесторів соціальним проектам розвитку територіальної громади міста Нікополя.

На початку 2018 року TIU Канада розпочала компанію з популяризації питань інвестування в Україну в цілому, та в місто Нікополь, зокрема. Після консультацій з місцевою громадою муніципалітет міста Ллойдмінстер виступив з ініціативою щодо започаткування побратимства з містом Нікополем і 30 липня 2018 року підписав проект відповідної угоди (копія додається). Таку ініціативу підтримали громадські некомерційні організації провінції Альберта – Конґрес Українців Канади-Провінційна Рада Альберти та Канадсько-Українська торгова палата.

Саме українська діаспора організує зустрічі Нікопольського міського голови з представниками органів місцевого самоврядування та ділових кіл, відшкодує витрати міського голови Андрія Фісака на проїзд та проживання у Канаді, а також буде супроводжувати його під час його візиту.

Основною метою побратимства між містами Ллойдмінстером і Нікополем є створення середовища сприятливого для розвитку обох наших громад шляхом встановлення довгострокових взаємовигідних відносин у галузях мистецтва, культури, освіти, науки, спорту, справ молоді, туризму, бізнесу, енергетики, містобудування, інфраструктури, охорони здоров’я та навколишнього середовища.

Інформаційна довідка

Місто Ллойдмінстер називають «світовою столицею важкої нафти». Економіка Ллойдмінстера базується на 2 основних галузях: нафтогазова промисловість та агропромисловий сектор.

Місто Ллойдмінстер є особливим тим, що одна його частина підпорядкована провінції Альберта, а інша – Саскачевану. При цьому адміністративно воно є єдиним містом та має власний міський уряд.

Населення міста становить приблизно 32 тис. мешканців. Крім двох офіційних мов Канади, англійської та французької, третьою за поширеністю є німецька, а четвертою – українська мова. В місті діє Українська Православна Церква.

Місто має добре облаштовану транспортну інфраструктуру: власний аеропорт, залізничне сполучення (Canadian National Railway / Canadian Pacific Railway), автомобільне сполучення (Trans-Canada Highway – канадська автомагістраль, яка сполучає всі десять провінцій Канади і є однією із найдовших у світі національних швидкісних автострад).

Місто Ллойдмінстер має добре розвинуту туристичну інфраструктуру, спортивно-оздоровчі комплекси (Bioclean Aquatic Center та Servus Sports Center) та стадіони.

В місті є культурно-науковий центр, виставковий центр, театр, бібліотека, два коледжі (Reeves BusinessCollege та Lakeland College), медичні установи тощо.

Довідково:

Станом на 31.08.2018 року місто Нікополь, нажаль, не має жодного офіційного документу (договору, угоди тощо) стосовно наявних партнерських або побратимських відносин з відповідною адміністративно-територіальною одиницею в іншій країні.

Попередні контакти та зв’язки на муніципальному рівні з містами Толідо (США), Котор (Республіка Чорногорія) та Арад (Ізраїль) відбувались в рамках відповідних протоколів про наміри.

Канадське місто Ллойдмінстер стане першим офіційним містом побратимом українського міста Нікополя.

Хронологія подій:

Беручи до уваги, що міжнародне співробітництво сприяє розвитку місцевої громади та допомагає більш повному розкриттю її економічного, науково-технічного та культурного потенціалу, 31 березня 2016 року Нікопольська міська рада затвердила Положення про відділ міжнародного співробітництва та розвитку з метою:

  • здійснення заходів з питань європейської інтеграції,
  • забезпечення співробітництва з міжнародними організаціями, установами та підприємствами,
  • пошуку програм залучення в економіку міста іноземних інвестицій та інноваційних технологій,
  • координації дій та участі у розробці та реалізації міжнародних інвестиційних та грантових проектів,
  • розвитку партнерських та побратимських зв'язків міста Нікополя з адміністративно-територіальними одиницями іноземних країн.

Протягом 2016-2017 рр. були проведені консультації щодо можливості розвитку та поглиблення зв’язків, що існували, а також започаткування нового партнерства або побратимства з наступними містами:

Толідо (США), Котор (Чорногорія), Арад (Ізраїль), Зімніча (Румунія), Чіатура (Грузія), Плоцьк (Польща), Опава (Чехія), Хаген (Німеччина), Дюнкерк (Франція), Каршіяка (Турція), Пловдів (Болгарія), Отвоцьк (Польща), Афула (Ізраїль), Ашкелон (Ізраїль), Гельзенкірхен (Німеччина).

Згідно з розпорядженням міського голови від 10.07.2017 №150-р було створено робочу групу з питань партнерських та побратимських відносин міста Нікополя з адміністративно-територіальними одиницями іноземних країн.

На черговому засіданні робочої групи, яке відбулося 16 липня 2018 року, була розглянута ініціатива муніципалітету канадського міста Ллойдмінстер про започаткування співробітництва та побратимських відносин з містом Нікополем, а відділу міжнародного співробітництва та розвитку було доручено підготувати відповідний проект рішення на чергове засідання міської ради.