Нікополь може стати першою гетьманською столицею.

3 ноября 2011
Нікополь може стати першою гетьманською столицею.
«Никопольская правда». Юлія ОСІННЯ.

В сесійній залі Нікопольської міськради відбулось засідання громадської ради при міському голові. Розглядали питання стану та перспектив історико-культурного розвитку Нікополя. В дискусії взяли участь депутати обласної та міської рад, керівники підприємств, організацій, працівники історичної, культурної галузі та молодого покоління. Головував на засіданні очільник громадської ради Анатолій Гонтаренко.

У вступному слові міський голова Руслан Токар зазначив, що у нашого міста є добра нагода у найближчий час реалізувати свій безцінний історичний потенціал. Приводом для цього має послужити 375 річниця від дня заснування Нікополя, яку ми відзначатимемо у 2014 році.


— У зв'язку з цим особливу увагу слід приділити центру і старій частині Нікополя, де знаходяться пам'ятки козацького часу і перші храми. На їх реконструкцію у наступному році будуть передбачені кошти в місцевому бюджеті. Разом з тим, планується зробити ремонт Нікопольського краєзнавчого музею, почати реконструкцію набережної, каштанової алеї та парку Перемоги, — відзначив керівник міста.

За словами Руслана Токаря, Нікополь має всі підстави увійти до міжнародних екскурсійних та туристичних маршрутів. Перш за все, для цього необхідно внести зміни до постанови Кабінету Міністрів про уточнення дати заснування нашого міста (1639 рік) та подати документи до Уряду щодо ухвалення програми нового заслуженого статусу Нікополя — Першої Гетьманської столиці.

Заступник директора Нікопольського краєзнавчого музею Мирослав Жуковський розповів присутнім про історичне значення Микитинської Запорізької Січі в житті українського народу. Він довів, що історія сучасного Нікополя бере свій початок від 1639 року. Саме тоді козаки збудували місце-фортецю в урочищі Микитин Ріг. На цій території знаходився 7-метровий курган Висока Могила, насипаний ще в епоху арійських культур. У той час козакина річці Лапинка організували свою військово-морську базу. Таке поєднання цитаделі коша і берегового укріплення утворило Микитинську Січ.

Її історичне значення полягає у тому, що саме тут у 1639 році почалося повстання Богдана Хмельницького, яке стало головним поштовхом до національно-визвольної війни українського народу. А в 1648 році на цьому місці відбулась Велика козацька рада, яка обрала Богдана Хмельницького гетьманом Війська Запорозького, що ознаменувало появу Української Козацької держави. Розташовувалась тодішня Микитинська Січ на території нинішнього парку Перемоги. Тобто саме у 1639 році почав своє існування центр українського державотворення, а разом з ним народилося наше славне козацьке місто.

На думку істориків, присутніх на засіданні громадської ради, Микитинська Січ має право на відновлення у вигляді туристично-екскурсійного комплексу. Докладніше про дизайн-проект цього задуму розповів Олексій Мішин — директор Нікопольської філії державного проектного інституту «Дніпроцивілпроект». Виявляється, у 2002 році Нікопольська археологічна експедиція виявила залишки Микитинської Січі на території парку Перемоги. Довжина виявленого фрагменту сягала 71 метр, а глибина — від 1 до 2 метрів.

Його основна частина припадає на головну алею парку. З точки зору дослідників, Січ має бути відновлена у вигляді новобудови внутрішнього коша Січі. На її території планується побудувати Церкву Святої Покрови Божої Матері, курені, канцелярію, скарбну комору та інші складові козацького побуту. Кошти, необхідні для реалізації цієї ідеї, — це 16 мільйонів гривень.

На думку Руслана Токаря, запропонований проект має право на життя, але не в центральному парку.

— Парк має бути місцем морального відпочинку нікопольців, а не туристичним центром, — підкреслив міський голова.

Він погодився з тим, що на території парку може бути зафіксовано певні фрагменти, історичні залишки Микитинської Січі, оформлені певним чином, але не більше. Його думку цілком підтримала більшість присутніх. А можливими місцями розташування історико-туристичного комплексу можуть бути стара частина Нікополя або територія Будинку відпочинку.

Зараз на місці важливої знахідки «цінителі» історичної спадщини утворили смітник. Аби уникнути подібного понівечення знакової пам'ятки козацької доби, з місцевого бюджету буде виділено кошти для огорожі території площею у 600 квадратних метрів, її подальшого дослідження та відповідного оформлення.