Перша Українська дивізія. Листівка 1918 року
Ухвалення “Закону про утворення Українського народного війська” у 1918 році та “диктаторських законів” Януковича у 2014-му — “ТиКиїв” розповідає про історичні події, які відбулися 16 січня у столиці або були з нею пов’язані.
Чим ще запам’ятався цей день, хто з відомих киян народився та які свята сьогодні відзначають — читай далі.
Пам’ятні події у Києві 16 січня
- 1918 рік — Мала Рада УНР ухвалила “Закон про утворення Українського народного війська”. Перед цим у рядах українізованих частин старої імперської армії відбувалася стихійна демобілізація, солдати після кількох років в окопах масово покидали фронт. Нещодавно призначений генеральний секретар військових справ Микола Порш наприкінці грудня доповідав: “Армія з кожним днем розвалюється. Військові частини зменшуються, як більшовицькі, так і українські”. Виникала потреба у створенні нової армії. Новий закон регламентував основні засади створення української армії на основі народної міліції та передбачав набір інструкторів, які мали займатися вишколом покликаних до служби призовників.
Січові Стрільці у 1918 році. Архівне фото
- 2003 рік — Верховна Рада прийняла Цивільний кодекс України. Він почав діяти з 2004 року та замінив собою Цивільний кодекс УРСР/України 1963 року. Фактично Цивільний кодекс — це основний нормативно-правовий документ, який регулює немайнові та майнові відносини між громадянами, державою, територіальними громадами тощо. Він є провідним актом у системі законодавства, що регулює відносини у приватній сфері.
- 2014 рік — Верховна Рада прийняла “диктаторські закони”. Ухвалення законів стало реакцією тодішнього президента Віктора Януковича та провладних депутатів Верховної Ради на масові протести під час Революції Гідності. “Диктаторські закони” сильно обмежували права українців та надавали органам влади більшу свободу при переслідуванні учасників акцій протесту. Частину цих законів запозичили із російського законодавства, а деякі з них були навіть жорсткішими за російські. Ухвалювалися “диктаторські закони” з грубим порушенням регламенту і законодавчої процедури: їх приймали підняттям рук, без використання системи “Рада” та без обговорення, а їхні тексти стали доступні тільки після голосування. Ухвалення законів не придушило протести, як сподівалась влада, а навпаки, призвело до ще більш жорстких сутичок. У результаті Янукович почав переговори з опозицією, і більшість “диктаторських законів” скасували вже 28 січня.
Голосування за “диктаторські закони” у Верховній Раді. Фото: EPA Images
Відомі кияни, які народилися 16 січня
- Ігор Кістяківський (1876-1940 рр.) — міністр внутрішніх справ Гетьманського уряду України. У травні 1918 року отримав посаду державного секретаря Української Держави, а потім наказом Гетьмана Павла Скоропадського був призначений міністром внутрішніх справ. Належав в уряді до групи міністрів, які відстоювали незалежницький курс та виступали проти укладення федеративного договору з росією. Після антигетьманського перевороту Кістяківський виїхав з України. В еміграції спочатку жив у Стамбулі, а потім — у Парижі.
Архівне фото
- Леонід Марченко (1938 р.н.) — актор театру і кіно, Заслужений артист України. Закінчив акторське відділення театральної студії Київського українського драматичного театру ім. І. Франка (1961) та театрознавчий факультет Київського державного інституту театрального мистецтва ім. І. Карпенка-Карого (1976). Був актором Київської студії телебачення та Київського театру юного глядача. Знімався у фільмах “Лісова пісня”, “В бій ідуть одні “старики”, “Ати-бати, йшли солдати…”, “Дачна поїздка сержанта Цибулі”, серіалах “Доярка з Хацапетівки”, “Нюхач”, “Дорога на Захід” та інших.
Кадр з фільму “В бій ідуть одні “старики”
- Владлен Одуденко (1975 р.н.) — художник-постановник театру і кіно. Відомий за роботою над такими стрічками як “Поводир”, “Плем’я”, “Сторожова застава”, “Дике поле”, “Крути 1918”, “Атлантида”, “Захар Беркут”, “Ми є. Ми поруч”, “Люксембург, Люксембург” тощо. За фільм «Атлантида” у 2021 році отримав Шевченківську премію. Також тричі був лауреатом кінопремії “Золота дзиґа”.
Фото: ukrkino.com.ua
Що відзначають 16 січня
В Україні відзначають День пам’яті захисників Донецького аеропорту, також відомих як “кіборги”. Оборона Донецького аеропорту тривала з 26 травня 2014 року до 23 січня 2015 року, коли територію літовища покинули останні українські воїни. Оборонців споруди за їхню затятість та здатність цілодобово вести бої прозвали “кіборгами”. За цей час загинули 109 українських воїнів і майже 500 зазнали поранень. Багатьох “кіборгів” відзначили державними нагородами, декого з них — посмертно.