Поділитися Facebook Telegram Messenger
Link to copy
Скопіювати Вероніка Кіреєва Поділитися Фото: Офіс президента України
Затвердження чотирьох офіційних символів президента України, дні народження відомих балерини, волонтерки та фігуриста — “ТиКиїв” продовжує знайомити тебе з історією нашого улюбленого міста.
Які ще пам’ятні події відбулися у Києві 29 листопада та хто з відомих киян народився в цей день — читай далі.
Пам’ятні події у Києві 29 листопада
- 1994 рік — Верховна Рада ратифікувала Конвенцію про охорону біологічного різноманіття. Метою цієї міжнародної угоди, прийнятої 5 червня 1992 року, є збереження біологічного різноманіття та спільне отримання вигод, пов’язаних з використанням генетичних ресурсів. Зокрема, документ передбачає збереження екосистем і природних місць проживання біологічних видів, підтримку і відновлення їх популяцій в природному середовищі, зоопарках і в лабораторіях та ведення генетичних банків видів, що вимирають. Ратифікувавши конвенцію, Україна взяла на себе ряд зобов’язань, у тому числі — по розробці національної стратегії зі збереження біорізноманітності.
- 1999 рік — затверджені офіційні символи президентської влади в Україні: Прапор (штандарт) президента, Знак президента, Гербова печатка президента та Булава президента. До 1999 року був тільки штандарт глави держави, який до того ж мав трохи інший вигляд. Сучасний прапор — це квадратне полотнище синього кольору із зображенням золотого тризуба, обрамлене золотою лиштвою і прикрашене золотою бахромою. Знак президента виготовлений з жовтого та білого золота та має форму орденського ланцюга, який складається з 6 фініфтевих медальйонів і 16 декоративних ланок. Гербова печатка виготовлена зі срібла і важить майже 500 г, а її руків’я прикрашене лазуритовою кулею, яка на вигляд нагадує знімок Землі з космосу. Президентська булава виготовлена з позолоченого срібла і важить 750 г, її руків’я і верхівка прикрашені декоративним орнаментом і оздоблені коштовним камінням. В булаву заховано тригранний стилет з булатної сталі з вигравіюваним позолотою латинським девізом OMNIA REVERTITUR (“Все повертається”).
Символи президента України
Відомі кияни, які народилися 29 листопада
- Людмила Сморгачова (1950 р.н.) — артистка балету, педагогиня, Народна артистка України. Як солістка Київського театру опери та балету у період з 1969 до 1994 року виконувала партії у балетах “Лебедине озеро”, “Лускунчик”, “Спляча красуня”, “Баядерка”, “Жизель”, “Лісова пісня”, “Ромео і Джульєтта”, “Спартак”, “Кармен-сюїта” та інших. Як запрошена солістка та у складі колективу київської опери гастролювала у багатьох країнах світу. З 2000 року — педагогиня Національної опери України, також викладала у Міжнародному центрі розвитку хореографічного мистецтва.
Скріншот відео на YouTube
- Ірина Гук (1988 р.н.) — відома волонтерка, кавалер ордена княгині Ольги III ступеня. Спочатку працювала журналісткою та копірайтеркою, але після Революції гідності та російського вторгнення у 2014 році почала брати участь у волонтерському русі. Тоді збирала речі для дитячих і підліткових центрів, а також — для внутрішньо переміщених осіб зі сходу України. Приєдналась до команди волонтерів ГО “Народний тил”, і з того часу займається тактичною медициною, зокрема постачанням критично важливих медичних засобів для військовослужбовців та цивільних. На початку повномасштабної війни у 2022 році стала керівницею українського офісу американського фонду Leleka Foundation.
Фото: Анастасія Федченко/Новинарня
- Кирил Бєлобров (2000 р.н.) — фігурист, що виступає у танцях на льоду, майстер спорту України. Зі своєю партнеркою по катанню Марією Голубцовою є бронзовим призером Меморіалу Павла Романа 2021 року та дворазовим срібним призером національної першості України. Дует змагався у фінальній частині Чемпіонату світу серед юніорів 2016 та 2020 років. Спортивні досягнення: чемпіон України серед юніорів (2019/2020), чотириразовий призер чемпіонату України (2015/16, 2019-2021), чотириразовий призер чемпіонату України серед юніорів (2015-2018), учасник юнацьких Олімпійських ігор, учасник чемпіонатів світу серед юніорів, учасники чемпіонатів Європи.
Фото: FISU/lakeplacid2023.com
Що відзначають 29 листопада
Сьогодні у світі відзначають Міжнародний день правозахисниць — це свято вшановує відвагу жінок та дівчат, які відстоюють права людини, а також усіх тих, хто захищає права жінок, дівчат та ЛГБТ+ людей. У цей день держави мають відповідати за захист прав самих правозахисниць, адже вони часто стикаються з насильством, переслідуванням (навіть тюремним) за те, що відстоюють рівність та права людей. Зокрема, вони стають жертвами гендерно зумовленого насильства.
Також 29 листопада відзначають День електронних привітань. Це свято запровадили на честь різноманітних вітальних листівок, які люди отримують через електронну пошту, у соцмережах та месенджерах на честь різноманітних свят Достеменно невідомо, коли саме запровадили це свято, але вважається, що це сталося у 1990 році. А перший онлайн-ресурс електронних листівок під назвою The Electric Postcard створила Джудіт Донат з компанії MIT Media Lab.
Про те, на яку погоду слід очікувати жителям Києва та області 29 листопада, читай у прогнозі від “ТиКиїв”.