Масляний тиждень: традиції та історія святкування у Нікополі

26 февраля 2021
Масляний тиждень: традиції та історія святкування у Нікополі

З 8 по 14 березня християни святкуватимуть Масляний тиждень. У понеділок, 15 березня розпочнеться Великий піст, який триватиме до Пасхи 2 травня. Розповідаємо, історію й традиції святкування у Нікополі.

Масляна - є одним з найулюбленіших народних свят. Її відзначають протягом тижня. Масляний тиждень не має чітких дат. Він розпочинається за тиждень до Великого Поста. Цьогоріч Масляний тиждень розпочинається 8 березня у Міжнародний жіночий день.

Масляна — язичницьке свято


Масляна або Колодій має давню історію та походить від язичницьких часів. Раніше воно було пов'язано з прославлення бога Сонця Ярили. Нашим пращурам було важко пережити зиму. У них не було достатньо комфортних умов для життя. Взимку у них була висока смертність. А прихід весни люди зустрічали з великою радістю та святими. Щоб прогнати холод, вони спалювали велике опудало Марени з сіна та соломи.

Автор: сайт "Информатор"


Спочатку православна церква була проти відзначення язичницького свята і намагалась його заборонити. Але витіснити давні традиції не вдалося. Святкування скоротили до одного тижня перед Великим Постом. Окрім того, свято Масляної символізує закінчення зими та швидкий прихід весни.

Млинці — головний атрибут свята

Головним атрибутом свята є млинці. Вони символізують сонце, тепло і життя. Як правило, млинці виготовляють з вівсяного, житнього й пшеничного борошна. До готових млинців зазвичай додають червону ікру, мед, сметану й тощо. Ними пригощають рідних, близьких і друзів. Існує повір'я, чим більше пригостиш млинцями людей, тим щасливіше будеш.

Кожен день, то свято

Кожен день на Масляному тижні для нікопольців - свято, з глибоким смислом й давніми традиціями. Так, понеділок  це зустріч. Раніше в цей день, закінчували приготування до святкування, ходили у гості та випікали перші млинці. Перши млин віддавали бідним людям, аби ті пом'янули померлих. Також у цей день робили опудало й встановлювали у центрі села чи міста до закінчення Масляної.

Вівторок  загравання. Неодружені хлопці та незаміжні дівчата влаштовували оглядини. Під час Великого Поста весілля заборонені. А ось після Пасхи можна і одружитися. У цей день молодь, ще збиралася разом і вирушала кататися на санях із льодової гірки, яку готували самі, заливаючи водою в мороз.


Середа  ласунка. Цей день знаменитий тещиним млинцям. Адже, у середу господині завжди запрошують своїх зятів на запашні млинці. пироги й інші частування. Вважається, чим багатший стіл тещі, тим вона добріше відноситься до чоловіка своєї жінки.

Автор: сайт "Никополь-арт"


Четвер  розгуляй. З цього дня Масляна стає широкою. З давніх давен, з четверга до кінця тижня забороняється працювати. І лише дозволяється співати, грати, водити хороводи разом з частуванням млинцями.

П'ятниця  тещині вечірки. В цей день, мати доньки разом з подругами йде у гості до зятя. Аби, показати, який добрий у неї зять. А він повинен пригостити тещу млинцями.

Субота  посиденьки зовиці. Цього дня молоді невістки кличуть додому зовиць. Якщо вони були не одружені, то кликали ще і не одружених подруг, а якщо одружені — одружених подруг.

Прощена неділя. Цього дня люди готуються до Великого посту. Просять пробачення у рідних, поминають померлих. Закінчують святкування Масляного тижня спалюванням опудало Марени.

Як відзначали Масляну у 2020 році

В минулому році Масляний тиждень християни відзначали з 24 лютого по 1 березня. У Нікополі масові народні гуляння розпочались у п'ятницю, 29 лютого. Спочатку проводжали зиму й зустрічали весну на селищі Північному та мікрорайоні Жуковського. У Прощену неділю Марену спалювали на 3-й дільниці та у центрі міста на Європейській площі.

Мария Дымченко, сайт "Информатор"

Мария Дымченко, сайт "Информатор"

Перший день весни у 2020 році був сонячний. Тому на свято Масляної завітали багато людей. Прямо у центрі міста людей пригощали смачним українським борщем з пампушками, шашликами, козацьким Кулішем і звичайно, млинцями з чаєм. Під час свята провели перший тур караоке «Медовий спів». Наступний етап караоке планували провести, як тільки - потеплішає. Але цьому завадив карантин.

Чи будуть масові гуляння на Масляному тижні у Нікополі, в 2021 році, ще невідомо. Але можна з впевненістю сказати, що перед Великим постом містяни знайдуть час для веселощів у родинному колі разом з млинцями.

Автор: Марина Щученко.

Источник: https://nikopol.city